Asistent kameramana

Úkolem asistenta kameramana je asistovat hlavnímu kameramanovi při natáčení záběrů z různých oblastí filmové a televizní produkce. Pracovními činnostmi jsou - asistence při snímání televizních pořadů - asistence při natáčení filmů - asistence při natáčení reportážních a dokumentárních záběrů přímo v terénu - přemísťování kamery při natáčení - zajišťování správné ostrosti a úplnosti záběrů - v případě potřeby natáčení z kabiny, která je zavěšená např. na jeřábu - spolupráce s osvětlovači.

Povolání je vykonáváno v prostředí ateliérů a studií i v terénu - podle požadavků scénáře, čili v obrovském spektru možných prostředí. Je proto třeba počítat s měnícími se klimatickými podmínkami, s častým dlouhodobějším pobytem mimo domov.

Nejpoužívanější pracovní prostředky jsou zejména různé druhy kamer, jeřáby, pohyblivé stoly, osvětlovací technika.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je úplné střední vzdělání, nejlépe uměleckého směru, popř. přímo absolvování vysokoškolského oboru Kamera na filmové fakultě AMU, talent a zájem v oblasti fotografování a natáčení, estetické cítění, trpělivost, soustředěnost, rychlost reakce, dobrý zrak i sluch.

Jedná se o povolání s poměrně vzácným uplatněním.