Aranžér

Úkolem aranžéra je správným způsobem upoutat pozornost zákazníka na nabízené zboží. Pracovními činnostmi jsou - zhotovování poutačů, nápisů a psaní transparentů ozdobným písmem na různé druhy materiálů - úprava zboží a aranžování výkladních skříní - úprava prodejny a instalace prodejních výstav vč. výzdoby ucelených prostorů expozic a výstav - samostatná realizace výtvarně náročného aranžování a dekorování podle vlastních návrhů - zhotovování rozkresů pro kusovou výrobu propagačních prostředků - technické zpracovávání materiálů při aranžování, např. textilu, papíru, kovů, plastů, atd. - ošetřování a udržování technických pomůcek pro aranžování.

Povolání je vykonáváno v prostorách obchodních zařízení, na výstavách, bez nepříznivých vlivů pracovního prostředí; někdy je však nutno počítat s těžko přístupnými objekty práce, popř. s prací ve výškách.

Mezi nejpoužívanější pracovní prostředky patří štětce a další kreslicí potřeby, nůžky, lepidla, šablony a hlavně šikovné ruce a vkusné nápady.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Aranžér, estetické cítění, zručnost, vynalézavost a tvůrčí schopnosti, prostorová představivost, schopnost zorganizovat si práci, schopnost improvizovat.

Aranžér může pracovat např. jako zaměstnanec obchodního domu, firmy realizující výstavy, nebo „na volné noze“. Je-li šikovný a umí-li se prosadit, neměl by mít u práci nouzi.